Childhood, friendship, wolfpack – filmowa przyjaźń, o której marzy każdy z nas

Mam na swojej liście kilka filmów, które rozgrzewają moje serce od pierwszej minuty po napisy końcowe. Co sprawia, że są takie wyjątkowe? Temat bliski nam wszystkim, przyjaźń. Nie wiem jak Wy, ale ja nie wyobrażam sobie życia bez moich przyjaciół. Myślę, że o tym jak silne dzielą nas więzi możemy przekonać się w chwilach szczególnie złych, ale ja zdecydowanie wolę dzielić z nimi te dobre, ciepłe wspomnienia, które nas łączą. Wyobraźcie sobie teraz balonik, wypełnijcie go niezapomnianą chwilą spędzoną z przyjaciółmi. Nieważne ile mieliście wtedy lat. Złapcie te wspomnienie, do balonika z nim, już tylko mocno związujecie wstążką i chwytacie za jej koniec. A teraz ruszymy śladem moich filmowych przyjaciół …

Gdybym przez jeden dzień miała być nastoletnim chłopcem, chciałabym być Chrisem z poruszającego ‘Stań przy mnie’. Trochę zbuntowanym i niekoniecznie tolerowanym przez świat dorosłych. Ma w sobie jednak coś, co wyróżnia go na tle trójki jego kumpli, prawdziwą odwagę. Po każdym ponownym obejrzeniu filmu, zatracam się w marzeniu o takiej wyprawie, po której rodzic może nam sprać tyłek albo poklepać po ramieniu. Nie mam już niestety na nią szans, głównie z racji wieku. Dla tych czterech chłopców, jest przejściem do kolejnego etapu dojrzewania. Przez krótką chwilę, która wydaje się trwać i trwać, zapominam o scenie z papierosem, świerszczykiem i nadużywaniem brzydkich słów. Pierwszy dzień ich wędrówki sprawia, że są po prostu dziećmi. Łączy ich jeden cel i wiele powodów do płaczu. Chyba więc te chwile, gdzie przestają udawać nastoletnich macho, lubię najbardziej. Gordie, Teddy, Vern i mój Chris Chambers, przyjaciele, których drogi rozchodzą się wraz z upływającym czasem. Mimo to, dla każdego z nich ta letnia wyprawa była czymś więcej. To ona nieświadomie zapieczętowała ich przyjaźń, w każdym możliwym znaczeniu.

msdstby_ec033_h

Odpowiednikiem tego chłopięcego teamu, są cztery przyjaciółki z małego miasteczka. Z upływem lat one również oddalają się od siebie. Mija 10 od ostatniego spotkania, a mimo to mam wrażenie, że one same nie zmieniły się tak bardzo, jak im się wydaje. ‘Koniec niewinności’ to beztroskie lato, dziewczęce spotkania, a także huśtawka emocji w ich wykonaniu. ‘Dziewczyny górą !’ mam ochotę krzyknąć przy scenie z kradzieżą ubrań kąpiącym się na waleta kolegom. Tym zagraniem zdobyły mój aplauz, bo gdybym była jedną z nich, zrobiłabym to samo. Tu bardziej niż  w ‘Stań przy mnie’ liczy się jednak babska solidarność i bliskość. Ostatecznie to właśnie ich relacja, ta nastoletnia i ta 30+ sprawia, że spędzam z nimi czas kiedy tylko dopada mnie tęsknota. Scena kiedy jadą rowerami niemal pustą drogą, z przenośnym radiem, to czysta beztroska i wolność. Do tego ten cudowny domek na drzewie. Ymmm, marzenie. Cała historia jest cukierkowa, pozytywna, mimo trudności z jakimi muszą się zmierzyć. Pachnie latem, zabawą i przyjaźnią w najlepszym wydaniu.

Now-Then-now-and-then-30806561-1200-749

Chris, zbiegiem okoliczności tak właśnie brzmi imię bohaterki kolejnego z moich ulubionych filmów. I gdybym miała dziś powiedzieć jak chciałabym wyglądać za lat 30, to nieładnie wskazałabym palcem nagą Helen Mirren, a raczej filmową Chris. Ona, jej wieloletnia przyjaciółka i reszta bliskich sobie pań, decydują się zrzucić fartuszki, by stworzyć kalendarz jakiego nikt im znany jeszcze nie widział. Cel jest słuszny, a kobiety kolejny raz pokazują, że w grupie siła. Siłą nie jest sam pomysł i ogłoszenie go na forum małomiasteczkowego Koła Gospodyń. Nie jest nią też pstryknięcie nagich, lecz gustownych zdjęć grupie kobiet w ‘pewnym’ wieku, ani sprzedaż gotowego już kalendarza. Siła jest w każdej z nich, bo są pewne swego. One, podobnie jak bohaterowie poprzednich filmów, mają do wykonania misję. Trochę szaloną, trochę nie ma miejscu, która zmusi ich do pokonywania własnych ograniczeń. Kiedy myślę o tych przyjaciółkach w kategorii słów, wszystkie pasują do siebie jak para skarpetek, przy czym żadne z nich nie ma dziury na dużym palcu. Dobre, piękne, z poczuciem humor i dystansem do siebie, takie są moje, nasze ‘Dziewczyny z kalendarza’.

calendar-girls-2003

Na deser, słodko-gorzka ‘Wpadka’. Tym razem zawężamy grono przyjaciółek do trzech czterdziestolatek. Mają na swoim koncie szereg związków, mniej i bardziej udanych, a każda z nich prowadzi ciekawe życie zawodowe. Ich spotkania opierają się na słusznej ilości alkoholu, papierosów, słodyczy i ploteczek, czyli pełnowartościowy babski meeting. Kiedy jednak jedną z nich dopada szalone zauroczenie, przyjaciółki podchodzą do tego dość chłodno. Może na brak entuzjazmu przemawia fakt, że to nie one doświadczają właśnie płomiennego romansu z mężczyzną, no cóż, sporo młodszym. Zazdrość czy troska? Chwila zapomnienia czy dojrzały, mimo różnicy wieku, związek. Zakończenie z happy endem czy może nadzieja na prawdziwą miłość w każdym wieku zostanie starta w pył? Czy przyjaźń zwycięży, czy ustąpi miejsca młodym męskim pośladkom? Obejrzyjcie, więcej nie zdradzę.

crush

Nie będzie jednej wisienki na szczycie mojej listy. Dla mnie są nią wszystkie polecone filmy. W każdym z nich jest coś, co urzeka mnie raz po raz. Te poświęcone dzieciństwu i dojrzewaniu są lekkie i przyjemne. Z radością wracam do podobnych chwil. Jednak w miarę upływu czasu, nic nie jest już tak łatwe jak wtedy, gdy miało się 12 czy 15 lat. Nawet przyjaźń. Tak jak starsi już bohaterowie, idziemy przez życie z różnymi trudnościami, jednak łatwiej jest się z nimi zmagać z przyjacielem u boku. Dojrzała przyjaźń wymaga od nas więcej czasu i uwagi. Wiecie przecież, że wszystko co pozostawione samo sobie, zanika. Jeśli zależy Wam na utrzymaniu przyjaźni, dbajcie o nią, tak jak dbacie o wszystko co w życiu kochacie. I nigdy nie wypuszczajcie balonika z ważnym dla wspomnieniem, bo wypuszczony raz, nigdy już do Was nie wróci. Będzie gdzieś krążyć, oddalać się coraz bardziej, a z czasem zupełnie zniknie z pola widzenia. Ja swój trzymam mocno, na tyle mocno, aby moi przyjaciele zawsze byli gdzieś blisko mnie. To właśnie te ciepłe wspomnienia, które nas łączą. Życzę Wam takich przyjaźni i równie pięknych wspomnień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *